Udzielenie dnia wolnego za święto przypadające w sobotę

W tym roku 15 sierpnia przypada w sobotę. Pracodawcy podobnie jak w ubiegłym roku są zobowiązani do udzielenia dnia wolnego za święto przypadające w sobotę, zgodnie z Wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 2 października 2012 r. K 27/11 (Dz. U. poz. 1110).

 

Pracodawca musi jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach:

1) Pracodawca może samodzielnie wyznaczyć dzień wolny, bez uzgodnienia terminu z załogą. Przedsiębiorca który nie chce narzucać terminu dnia wolnego może jednak przychylić się do propozycji pracowników.

2) Pamiętaj o okresie roliczeniowym - dzień wolny z tytułu święta przypadającego w sobotę dla pracowników zatrudnionych przez pięć dni w tygodniu pracodawca powinien wyznaczyć w przyjętym okresie rozliczeniowym, którym pracownicy są objęci.

3) Dzień wolny od pracy z tytułu święta przypadającego w sobotę powinien otrzymać pracownik, który w dniu 15 sierpnia 2015 r. przebywa na zwolnieniu lekarskim. Pracodawca musi pamiętać, aby dzień wolny przypadał po powrocie pracownika do pracy.

4) Pracownikowi przebywającemu na urlopie wypoczynkowym, urlopie macierzyńskim lub zwolnieniu lekarskim w dniu, który miał wyznaczony jako wolny za święto przypadające w sobotę, pracodawca nie będzie miał obowiązku udzielenia innego dnia wolnego.

Jeśli masz dodatkowe wątpliwości dotyczące tej lub innej kwestii skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania. Napisz do nas na: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kim jesteśmy?

Jesteśmy ukierunkowani na wspieranie przedsiębiorstw oraz przedsiębiorców w procesach gospodarczych.

Posiadamy wszelkie wymagane prawem uprawnienia i kwalifikacje.

Zapraszamy do skorzystania
z naszych usług!

Kontakt:

 18-400 Łomża

al. marsz. Józefa Piłsudskiego 58

 725 350 046, 725 350 047

cof@cof.biz.pl

Zadzwoń do Nas!